4 tipy jak šetrně ušetřit energie

"S čím se jak zachází s tím se také schází."

4 tipy pro šetrné hospodaření s energiemi ⚡️

Jak rychle a efektivně ušetříte na spotřebě energií? Třeba tím, že zmodernizujete svoji domácnost, žrouty energie vyměníte za úsporné vybavení a naučíte se správně zacházet se spotřebiči. Věděli jste, že se energie spotřebovává i ve stand-by režimu?

1. Rozsviťte svůj domov LEDkami ?

Klasickým žárovkám již odzvonilo, ale stále se najde řada lidí, která si je nakoupila do zásoby a svítí jimi. Proč se předzásobili? Protože jsou LED žárovky dražší. Pokud si ale spočítáte, kolik peněz ušetříte, pokud jimi budete svítit, vaše investice se vám rychle vrátí. LED zdroje spotřebují až 7krát méně energie v porovnání s klasickými žárovkami.

2. Pořiďte si úsporné spotřebiče ?

Mezi největší žrouty elektrické energie patří lednice a pračka. Pokud doma máte více jak 10 let staré modely, není se čemu divit, že na vás z vyúčtování spotřeby jdou mrákoty. Vyměňte je za nové modely v nejúspornější energetické třídě A. Jejich pořízení je sice finančně náročnější, ale za pár let se vám investice vrátí a poté už budete například při praní jen šetřit.

3. Nové technologie, které šetří energii ?

Tento bod se týká především těch, kteří bydlí ve starších domech. Energetickou náročnost domů můžete snížit instalací fotovoltaických elektráren, tepelným čerpadlem nebo pořízením venkovního stínění, díky kterému můžete v zimě snížit náklady na vytápění až o 30 %.

4. Správné zacházení se spotřebiči ?

Víte, že i ve stand-by režimu se spotřebovává energie? Zejména starší spotřebiče, jako jsou kávovary, stolní počítače nebo televize, vždy vypínejte ze zásuvky nebo síťovým vypínačem. Lednice má menší spotřebu, pokud nestojí v blízkosti zdroje tepla (trouba, topení) a může kolem ní volně cirkulovat vzduch. Pravidelně odmrazujte mrazák. Už 3 mm námrazy zvyšují spotřebu až o 30 %.

Více našich článků sledujte na www.realitycm.cz ?

#úspora

Datum publikace článku: 02.10.2023